Available on Backorder
Incl. VAT: £30.36
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Swift X 14 |
| Screen size | 14 inches Full HD (1920×1080) IPS |
| Colour | Silver |
| Hard disk size | 512 GB SSD |
| CPU model | AMD Ryzen 7 6800U |
| RAM memory | 16 GB |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | Backlit keyboard, fingerprint reader |
| Graphics card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Design | |
| Colour name | Shale Black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1255U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 329.5 mm |
| Depth | 233.1 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Predator Helios 300 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920×1080) |
| Colour | Black |
| Hard disk size | 1 TB SSD |
| CPU model | Intel Core i7 (12th Generation) |
| RAM memory | 16 GB |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | Advanced cooling system |
| Graphics card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Original brand name | Acer |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 6000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Processor model | 6850U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Video | |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 680M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SmartCard slot | Yes |
| Expansion slots | |
| SmartCard slot | Yes |
| Performance | |
| SmartCard slot | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 14 h |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Supervisor, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 319.9 mm |
| Depth | 229.9 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
Available on Backorder
Incl. VAT: £111.78
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Acer |
| Type | Computer Monitors |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Product colour | Black |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 6 bit |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Height (without stand) | 455 mm |
Available on Backorder
Available on Backorder