SKU: E210MA-GJ325WS
Key Features:
| Brand | Asus |
| Model Name | Notebook - 180-degree hinge design |
| Screen size | 11.6" LED backlight 1366 x 768 / HD |
| Colour | Rose Pink |
| Hard disk size | 64 GB eMMC |
| CPU model | Intel Celeron N4020 / 1.1 GHz |
| RAM memory | 4 GB DDR4 |
| Operating system | Windows 11 Home in S mode |
| Special feature | Anti-glare, 73% screen-to-body ratio |
| Graphics card | UHD Graphics 600 |
| Design | |
| Colour name | Rose Pink |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Pink |
| Country of origin | China |
| Display | |
| HD type | HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor | |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4020 |
| Processor cores | 2 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Flash drive interface | Flash |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Flash memory | 64 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 600 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Antenna type | 1x1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Power adapter barrel connector | 4.0 mm |
| DC-in jack | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | NumberPad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Microsoft 365 Personal 1-year included.* *Activation required with 6-months of Windows activation date. |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Technical details | |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Pink |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 38 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 33 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 1.75 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | No |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Weight & dimensions | |
| Width | 279 mm |
| Depth | 191 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.08 kg |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 423 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | SonicMaster |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: B1502CBA-BQI515X
Key Features:
| Brand | Asus |
| Model Name | ExpertBook B1 |
| Screen size | 15.6" Full HD LCD Display 1920x1080 Max |
| Colour | Black |
| Hard disk size | 512 GB SSD |
| CPU model | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| RAM memory | 16 GB RAM |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Fingerprint login physical webcam cover |
| Graphics card | Intel Iris Xe i5 model Intel UHD Graphics |
| Design | |
| Colour name | Star Black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1235U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 48 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | Dirac |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, TCO, ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Compliance certificates | RoHS, REACH |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, BIOS, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, TCO, ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight & dimensions | |
| Width | 361.6 mm |
| Depth | 233 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dirac |
| Anti-glare screen | Yes |
Available on Backorder
Get Instant Price