SKU: 8B3U8EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Brand | HP |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 7730U |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| AMD FreeSync | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | jet black |
| Trial software | 25 GB Dropbox storage for 12 months |
| Pre-installed software | ExpressVPN (30 day free trial); LastPass Premium (30 day free trial), 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Number of speakers | 2 |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; myHP |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Continuous video playback time | 10.75 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Weight | 1.59 kg |
In Stock
Get Instant Price
SKU: 8B4U2EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Colour name | Jet black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor model | 7520U |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5500 MHz |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| AMD FreeSync | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 1x1 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | jet black |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Number of speakers | 2 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| HP segment | Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 10.5 h |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Continuous video playback time | 11.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Weight | 1.59 kg |
In Stock
Excl. VAT: £439.68
Incl. VAT: £527.61
Incl. VAT: £527.61
