SKU: 83DV0067UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Luna Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Introduction year | 2023 |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| Micro HDMI ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Office Trial |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 4.1 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Continuous video playback time | 5.6 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on |
| Fingerprint reader | No |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Get Instant Price
SKU: 83GS00DLUK
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB |
| Processor | Intel Core i3 |
| Brand | Lenovo |
| Model name | IdeaPad Slim 3 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Get Instant Price
SKU: 83DV00K6UK
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model name | LOQ 3 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Get Instant Price
SKU: 83GS00DKUK
Get Instant Price