SKU: BG3E7EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Colour name | Meteor silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| HD type | 3K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 500 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display technology marketing name | UWVA |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 256V |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | Soft gray |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 150 |
| Width | 313 mm |
| Depth | 218.5 mm |
| Height | 14.6 mm |
| Weight | 1.38 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,259.28
Incl. VAT: £1,259.28