SKU: M96KV
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | DELL |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Anti-glare, 35 ms response rate |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 157 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display response rise/fall | 35 ms |
| Pixel pitch | 0.161 x 0.161 mm |
| Contrast ratio (typical) | 700:01:00 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Width | 322.2 mm |
| Depth | 219.4 mm |
| Height (front) | 1.77 cm |
| Height (rear) | 1.93 cm |
| Weight | 1.5 kg |
In Stock
Excl. VAT: £768.50
Incl. VAT: £922.20
Incl. VAT: £922.20