SKU: 7N55F
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Screen size | 15.6" Inches |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 141 ppi |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 25.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 0.92 MP |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Windows System Driver |
| Trial software | McAfee Business Protection 1-year,Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery voltage | 11.25 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 190 g |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| USB Type-C charging port | No |
| DC-in jack | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Width | 358.5 mm |
| Depth | 235.6 mm |
| Height (front) | 1.7 cm |
| Height (rear) | 1.9 cm |
| Weight | 1.9 kg |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 225.3 mm |
| Height (front) | 1.89 cm |
| Height (rear) | 2.04 cm |
| Weight | 1.36 kg |
Get Instant Price
SKU: 6CH4H
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Colour name | Carbon Black |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 141 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display response rise/fall | 35 ms |
| Pixel pitch | 0.17925 x 0.17925 mm |
| Contrast ratio (typical) | 25.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery voltage | 11.25 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery weight | 190 g |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | No |
| DC-in jack | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 288 |
| Width | 358.5 mm |
| Depth | 235.6 mm |
| Height (front) | 1.7 cm |
| Height (rear) | 1.9 cm |
| Weight | 1.66 kg |
Get Instant Price