SKU: 11330-01-20G
Key Features:
| Brand | Sapphire |
| Type | Graphic Card |
| Graphics processor family | AMD |
| Processor frequency | 3840 MHz |
| Card Memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 19.5 Gbit/s |
| type | GDDR6 |
| HDMI version | 2.1a |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| power supply | 700 W |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 19.5 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| AMD FreeSync | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Grey |
| Number of slots | 3 |
| Cooling technology | Sapphire Tri-X |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64, x64 |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Power consumption (typical) | 288 W |
| Minimum system power supply | 700 W |
| Number of slots | 3 |
| Height | 134.8 mm |
| Depth | 61.6 mm |
| Length | 320 mm |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Grey |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 x64 |
| Minimum system power supply | 700 W |
| Package type | Box |
Get Instant Price
SKU: 11322-01-40G
Get Instant Price
SKU: 11330-02-20G
Get Instant Price
SKU: 11323-02-20G
Get Instant Price
SKU: 11330-03-20G
Get Instant Price