SKU: SRT6KRMXLI
Key Features:
| Brand | APC |
| Product type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 6000 W |
| Rated Power in VA | 6000 VA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| LED indicators | Status |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Auto-restart | Yes |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 0.944 |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Crest factor | 0.125694444 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 6 kVA |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Hardwire |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 902 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Typical backup time at half load | 8.7 min |
| Typical backup time at full load | 2.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Rack capacity | 4U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Status |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13539.46 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Warranty card | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Bracket | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 370 mm |
| Weight | 60 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Height | 174 mm |
| Depth | 719 mm |
In Stock
Excl. VAT: £4,628.10
Incl. VAT: £5,553.71
Incl. VAT: £5,553.71
SKU: SRT6KXLI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 6000 W |
| Rated Power in VA | 6000 VA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| LED indicators | Status |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Auto-restart | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Hardwire |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 902 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Typical backup time at half load | 8.7 min |
| Typical backup time at full load | 2.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Status |
| Product colour | Black |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Packaging content | Removable support feet Web/SNMP Management Card |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Warranty card | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Warranty card | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 370 mm |
| Weight | 60 kg |
| Width | 174 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Height | 432 mm |
| Depth | 719 mm |
In Stock
Excl. VAT: £4,425.18
Incl. VAT: £5,310.22
Incl. VAT: £5,310.22