SKU: BE650G2-UK
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 400 W |
| Rated Power in VA | 650 VA |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL) |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 47/63 Hz |
| Maximum current | 0.25 |
| Efficiency | 0.8 |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL) |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery recharge time | 16 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EAC |
| Cable length | 1.83 m |
| Output frequency | 47/63 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, EAC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 441 mm |
| Package height | 190 mm |
| Weight | 4 kg |
| Width | 130 mm |
| Package weight | 4.5 kg |
| Height | 120 mm |
| Depth | 365 mm |
In Stock
Excl. VAT: £99.67
Incl. VAT: £119.60
Incl. VAT: £119.60
SKU: BK650EI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 400 W |
| Rated Power in VA | 650 VA |
| Output frequency regulation | 47 - 63 Hz |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, IEC 60320 |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Hold time (min) | 6 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Battery capacity | 111 VAh |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Cables included | USB cable |
| Software CD | Yes |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 494 mm |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Package weight | 7.31 kg |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 494 mm |
| Weight | 6.03 kg |
| Width | 91 mm |
| Package weight | 7.31 kg |
| Height | 165 mm |
| Depth | 284 mm |
In Stock
Excl. VAT: £136.45
Incl. VAT: £163.74
Incl. VAT: £163.74
SKU: SCL500RMI1UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 400 W |
| Rated Power in VA | 500 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rack capacity | 1U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 596.09 |
| Rack mount kit | Yes |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Weight | 4.01 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 232 mm |
| Rack mount kit | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 596.09 |
In Stock
Excl. VAT: £594.81
Incl. VAT: £713.77
Incl. VAT: £713.77
SKU: SCL500RMI1UNC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 400 W |
| Rated Power in VA | 500 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rack capacity | 1U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 602.99 |
| Weight | 4.2 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 232 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 602.99 |
In Stock
Excl. VAT: £843.50
Incl. VAT: £1,012.19
Incl. VAT: £1,012.19