SKU: 21N10007UK
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X1E-78 |
| Screen size | 14 Inch |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Audio chip | Qualcomm WCD9385 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Motherboard chipset | Qualcomm SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 313.6 mm |
| Depth | 219.4 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.24 kg |
Get Instant Price