New Open Box
New Open Box

SALE
SKU: UX3405CA-QL241W
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen size | 14 Inch |
| Colour name | Ponder Blue |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| HD type | WUXGA |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | OLED |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 500 |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 500 cd/m² |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Repairability index | 9.3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Compliance certificates | REACH |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Compliance certificates | REACH |
| Width | 312.4 mm |
| Depth | 220.1 mm |
| Height | 14.9 mm |
| Weight | 1.28 kg |
In Stock
Excl. VAT: £669.50
Incl. VAT: £803.40
Incl. VAT: £803.40
SKU: UX8406CA-QL135W
Key Features:
| RAM | 16 GB | |
| Processor | Intel Core Ultra 7 | |
| Storage | 1 TB SSD | |
| Brand | Asus | |
|
Laptop | |
| Colour name | Inkwell Gray | |
| Product type | Hybrid (2-in-1) | |
| Market positioning | Home | |
| Housing material | Aluminium, Magnesium | |
| Form factor | Convertible (Detachable) | |
| Product colour | Grey | |
| Discrete graphics card | No | |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics | |
| On-board graphics card | Yes | |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T | |
| Discrete graphics card model | Not available | |
| On-board GPU manufacturer | Intel | |
| AC adapter power | 65 W | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V | |
| AC adapter output current | 3.25 A | |
| AC adapter output voltage | 20 V | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes | |
| USB Type-C charging port | Yes | |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W | |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W | |
| Width | 313.5 mm | |
| Depth | 217.9 mm | |
| Height (front) | 1.46 cm | |
| Height (rear) | 1.99 cm | |
| Weight | 1.65 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,485.75
Incl. VAT: £1,782.90
Incl. VAT: £1,782.90
SKU: UX3407QA-QD244W
Key Features:
| RAM | 16 GB | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon | |
| Storage | 1 TB SSD | |
| Product type | Laptop | |
|
Asus | |
| Housing material | Aluminium, Magnesium | |
| Form factor | Clamshell | |
| Product colour | Beige | |
| Processor generation | Snapdragon X | |
| Processor cache | 30 MB | |
| Processor model | X1-26-100 | |
| Processor boost frequency | 2.97 GHz | |
| Processor cores | 8 | |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V | |
| AC adapter output current | 3.25 A | |
| AC adapter output voltage | 20 V | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes | |
| USB Type-C charging port | Yes | |
| Width | 310.7 mm | |
| Depth | 213.9 mm | |
| Height (front) | 1.34 cm | |
| Height (rear) | 1.59 cm | |
| Weight | 980 g |
Get Instant Price
SKU: UM3406KA-PP005W
Key Features:
| RAM | 16 GB | |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 Pro | |
| Storage | 1 TB SSD | |
| Brand | Asus | |
|
Laptop | |
| Colour name | Jade Black | |
| Market positioning | Home | |
| Housing material | Aluminium | |
| Form factor | Clamshell | |
| Product colour | Black | |
| Country of origin | China | |
| Display surface | Gloss | |
| Panel type | OLED | |
| LED backlight | Yes | |
| Display brightness | 400 cd/m² | |
| Display response rise/fall | 0.2 ms | |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 | |
| Touchscreen | No | |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels | |
| Audio system | Smart Amp | |
| Width | 312.4 mm | |
| Depth | 220.1 mm | |
| Height | 14.9 mm | |
| Weight | 1.2 kg |
Get Instant Price