SKU: 8R554EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Colour name | Natural silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | SVA |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1235U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainable technologies and materials | Keyboard keycaps made with post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Width | 358.5 mm |
| Depth | 242 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.69 kg |
In Stock
Excl. VAT: £354.75
Incl. VAT: £425.70
Incl. VAT: £425.70