SKU: 20002988
Key Features:
| Brand | FRITZ! |
| Product type | Bridges & Repeaters |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| Antenna design | Internal |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4200 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPS |
| Product type | Network repeater |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| LED indicators | Activity |
| Product colour | White |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Width | 90 mm |
| Depth | 145 mm |
| Height | 190 mm |
In Stock
Get Instant Price
SKU: UBB-XG-EU
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: LBE-5AC-Gen2
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Bridges & Repeaters |
| Connectivity technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 7 W |
| Maximum data transfer rate | 450 Mbit/s |
| Antenna gain level (max) | 23 dBi |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Antenna gain level (max) | 23 dBi |
| Ethernet LAN | Yes |
| Frequency band | 2.412 - 2.462, 5.15 - 5.875; 5.15 - 5.25; 5.25 - 5.35; 5.47 - 5.725; 5.725 - 5.85 GHz |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | WPA2 |
| Web-based management | Yes |
| LED indicators | LAN, Power |
| Product type | Network bridge |
| Material | Plastic |
| Product colour | White |
| LED indicators | LAN, Power |
| Internal memory | 64 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 158 °F |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Material | Plastic |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 158 °F |
| Internal memory | 64 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight | 980 g |
| Dimensions (WxDxH) | 358 x 271.95 x 272.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £49.31
Incl. VAT: £59.17
Incl. VAT: £59.17
SKU: UACC-LRE
In Stock
Excl. VAT: £22.82
Incl. VAT: £27.38
Incl. VAT: £27.38
SKU: UDB-Pro
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Bridges & Repeaters |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Signal strength | 25 dBm |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Product colour | White |
| Signal strength | 25 dBm |
| Outdoor range | 5+ km |
| Frequency band | 5 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Antenna gain level (max) | 19 dBi |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Outdoor range | 5+ km |
| Frequency band | 5 GHz |
| Ethernet LAN | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 1 |
| Security algorithms | WPA2-AES |
| Product type | Network bridge |
| Material | Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Power LED | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, Signal strength |
| Mounting type | Pole |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power source type | DC, PoE |
| DC input voltage | 42.5 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 48 V |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| LED indicators | LAN, Power, Signal strength |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Material | Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Weight | 515 g |
| Width | 189.5 mm |
| Depth | 64.3 mm |
| Height | 189.5 mm |
| Power LED | Yes |
| Cables included | AC |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Power supply included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £151.90
Incl. VAT: £182.28
Incl. VAT: £182.28
New NOB
New NOB

SALE
SKU: UBB
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Bridges & Repeaters |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Power consumption (max) | 11 W |
| Signal strength | 36.5 dBm |
| Frequency band | 5.15 - 5.875, 57-66 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Frequency band | 5.15 - 5.875, 57-66 GHz |
| Material | Polycarbonate |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight | 376 g |
| Width | 140 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 90 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Get Instant Price
SKU: WAVE-AP
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Bridges & Repeaters |
| Connectivity technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 24 W |
| Maximum data transfer rate | 5400 Mbit/s |
| Antenna gain level (max) | 24 dBi |
| Antenna type | Internal |
| Frequency band | 57 - 71 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, QPSK |
| Antenna gain level (max) | 24 dBi |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Full duplex | Yes |
| Frequency band | 57 - 71 GHz |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | AES, WPA2-PSK |
| Management protocols | SNMP |
| Web-based management | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Processor frequency | 1400 MHz |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| LED indicators | Yes |
| Internal memory | 512 MB |
| Power consumption (max) | 24 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certification | FCC, IC |
| Compliance certificates | CE |
| Product colour | White |
| Internal memory | 512 MB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Weight | 2.3 kg |
| Width | 212 mm |
| Depth | 187 mm |
| Height | 205 mm |
| Processor frequency | 1400 MHz |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £369.64
Incl. VAT: £443.57
Incl. VAT: £443.57
SKU: AF60-LR
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Bridges & Repeaters |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Power consumption (max) | 22W |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 12000 m |
| Antenna design | External |
| Frequency band | 60 GHz |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Frequency band | 60 GHz |
| Ethernet LAN | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Security algorithms | AES, WPA2-PSK |
| Web-based management | Yes |
| LED indicators | LAN |
| Product type | Network bridge |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Power LED | Yes |
| LED indicators | LAN |
| Internal memory | 256 MB |
| Mounting type | Pole |
| Minimum system requirements | Modern Web Browser or Android/iOS Smartphone |
| Power consumption (max) | 18 W |
| Power source type | PoE |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 48 V |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Internal memory | 256 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight | 2.7 kg |
| Depth | 360 mm |
| Antenna diameter | 41.3 cm |
| RAM type | DDR3 |
| Power LED | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price
SKU: UBB-XG
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Bridges & Repeaters |
| Connectivity technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 29 W |
| Maximum data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Security algorithms | WPA2-AES |
| Product type | Network bridge |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| LED indicators | Yes |
| Mounting type | Pole |
| Power source type | PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 48 V |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 131 °F |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, IC, CE, terragraph |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 131 °F |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Weight | 1.7 kg |
| Width | 191.8 mm |
| Depth | 191.8 mm |
| Height | 59 mm |
| Manual | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Power supply included | Yes |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
Get Instant Price