SKU: D16256-32
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Operating System | (Dell Technologies recommends Windows 11 Pro for business) |
| Graphics Card | AMD Radeon™ Graphics |
| Display | 16″, Non-Touch, 2K, IPS, WVA, Anti-Glare, 300 nits |
| Colour | Platinum Silver (Metal) |
| Microsoft Office | Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Security Software | McAfee+ Premium 30-day trial |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD camera, Dual-array microphones, Camera Shutter |
| Audio and Speakers | Stereo speakers, 2W x 2 = 4W total |
| Exterior Chassis Material: | LCD Cover/Palmrest: Aluminium |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth® wireless card |
| Primary Battery | 4-Cell Battery, 54WHr (Integrated) |
| Power | 65 Watt AC adapter |
In Stock
Excl. VAT: £750.00
Incl. VAT: £900.00
Incl. VAT: £900.00
SKU: D37HZEA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Jet black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| Product design | Roundstooth texture matte cover and keyboard frame finish, textured base |
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| NTSC coverage (typical) | 0.45 |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.99896E+11 |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; myHP |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.99896E+11 |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Weight | 1.59 kg |
In Stock
Excl. VAT: £410.50
Incl. VAT: £492.60
Incl. VAT: £492.60