SKU: MASFP1GBSXST
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| OEM Manufacturer Equivalent Part Number | Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX |
| Dimensions (WxDxH) | 1.37 cm x 5.66 cm x 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Colour | Silver |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| Compliant Standards | IEEE 802.3z |
| Width | 1.37 cm |
| Depth | 5.66 cm |
| Height | 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
In Stock
Excl. VAT: £23.75
Incl. VAT: £28.50
Incl. VAT: £28.50
SKU: VGASPL1VV
In Stock
Get Instant Price
SKU: ST1000SPEX2
In Stock
Get Instant Price
SKU: USBEXTAA10BK
In Stock
Get Instant Price
SKU: DP2DVIMM10
In Stock
Excl. VAT: £27.60
Incl. VAT: £33.12
Incl. VAT: £33.12
SKU: HDMM21V5M
In Stock
Excl. VAT: £31.36
Incl. VAT: £37.63
Incl. VAT: £37.63
SKU: R2ACR-30C-USB-CABLE
In Stock
Get Instant Price