SKU: USW-Pro-XG-Aggregation
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 32 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 1600 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Grey |
| Power Consumption | 200W |
| Power connector | AC/DC |
| SFP28 ports quantity | 32 |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| IPv4 routes | 256000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 1600 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 1200 Mpps |
| Throughput | 800 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 200 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 7 kg |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
In Stock
Excl. VAT: £1,857.71
Incl. VAT: £2,229.26
Incl. VAT: £2,229.26
SKU: WS-C3650-8X24UQ-S
Get Instant Price
SKU: C9500-32C-A
Get Instant Price
SKU: C9500-32C-E
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-32XS-E
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-32XS-S
Get Instant Price
SKU: WS-C3650-8X24PD-L
Get Instant Price
SKU: WS-C3650-8X24PD-S
Get Instant Price
SKU: DS-C9132T-24PESK9
Get Instant Price
SKU: MS410-32-HW
Get Instant Price