SKU: B1403CV-I715X
Key Features:
| Ram | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Brand | Asus |
| Model Name | Expertbook |
| Screen size | 14 Inches |
| Colour | Blue |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 29.16736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | Dirac |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Repairability index | 9.5 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 63 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User, HDD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO, ENERGY STAR |
| Width | 324.5 mm |
| Depth | 214.4 mm |
| Height | 19.7 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dirac |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
Get Instant Price
SKU: 21BT000BUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad P16s |
| Screen size | 16 Inch |
| Colour Name | Black |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | NVIDIA Quadro T550 4GB GDDR6 |
| SKU | 21BT000BUK |
| EAN | 1.96379E+11 |
| Color | Black |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad P16s G1 21BT000BUK Core i7-1260P 16GB 512GB SSD 16IN FHD Win 11 Pro |
| Processor | Intel Core i7-1260P, 12C (4P + 8E) / 16T, P-core 2.1 / 4.7GHz, E-core 1.5 / 3.4GHz, 18MB |
| RAM | 16GB Soldered DDR4-3200 non-ECC |
| Hard Disk Drive | 512GB SSD M.2 2280 PCIe x4 Value NVMe Opal2 |
| Optical Drive | NO ODD |
| Display size (diagonal) | 16IN FHD+ (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Ports & Interfaces | 2 x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 2.0) |
| 2 x USB 3.2 Gen 1 (one Always On) | |
| 1 x HDMI, up to 4K/60Hz | |
| 1 x Ethernet (RJ-45) | |
| 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| 1 x Security keyhole | |
| Network | Intel AX211 Wi-Fi 6E, 2x2 + BT5.1 |
| Audio & Speakers | Stereo speakers, Dolby Audio |
| Battery | Integrated 52.5Wh |
| Webcam | IR & FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Case Material | PC 50% GF + PC 20% CF (Top), PPS (Bottom) |
| Dimensions(WxDxH) | 36.19 cm x 25.55 cm x 2.08 cm |
| Weight | Starting at 1.677 kg (3.7 lbs) |
| Operating System | Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English |
| Manufacturer Warranty | 3-year, Depot |
| Product Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product Operating System | Windows 11 Pro |
| Product Diagonal | 16 to 17.9 |
| Product Storage | 512GB S |
Get Instant Price