SKU: BR1100C-C1XA-3Y
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB SSD |
| Processor | Intel® Celeron® N |
| Brand | Asus |
| Model Name | BR1100C-C1XA-3Y |
| Screen size | 11.6 |
| Colour | Dark Grey |
| Operating system | Win 11 Pro Education |
| Special feature | Webcam |
| Colour name | Dark Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 294.6 mm |
| Depth | 204.9 mm |
| Height (front) | 1.99 cm |
| Height (rear) | 2 cm |
| Weight | 1.26 kg |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | SonicMaster |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: BR1100F-CDXA-3Y
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB SSD |
| Processor | Intel Celeron N N4500 |
| Brand | Asus |
| Model Name | Chromebook |
| Screen size | 11.6 in HD Display, 1366 x 768 |
| Colour | Dark Grey |
| Operating system | ChromeOS (Education/Pro variant) |
| Special feature | Rugged MIL‑STD design |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Academic |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Width | 294.6 mm |
| Depth | 204.9 mm |
| Height (front) | 1.99 cm |
| Height (rear) | 2 cm |
| Weight | 1.4 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 305V3EA#ABU
In Stock
Excl. VAT: £223.02
Incl. VAT: £267.62
Incl. VAT: £267.62