SKU: SMC1000I-2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 600 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Cable length | 2.44 m |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 41 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Replacement battery cartridge | APCRBC124 |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2.44 m |
| Display type | LCD |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 945.86 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 235 mm |
| Weight | 20.5 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 20.7 kg |
| Height | 86 mm |
| Depth | 406 mm |
| Cables included | RJ-45, RS-232 |
| Resource CD | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 20.7 kg |
| Cables included | RJ-45, RS-232 |
| Resource CD | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £575.32
Incl. VAT: £690.38
Incl. VAT: £690.38
SKU: SMTL750RMI2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 600 W |
| Rated Power in VA | 750 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery technology | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Grey |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1011.63 |
| Weight | 17.7 kg |
| Width | 438 mm |
| Height | 86 mm |
| Depth | 318 mm |
In Stock
Excl. VAT: £864.84
Incl. VAT: £1,037.81
Incl. VAT: £1,037.81
SKU: SMX750I
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 600 W |
| Rated Power in VA | 750 VA |
| AC outlet types | IEC 60320 |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1030.49 |
In Stock
Excl. VAT: £558.33
Incl. VAT: £670.00
Incl. VAT: £670.00