SKU: USW-Pro-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 120 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10BASE-TX, 100BASE-FX, 100BASE-TX |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10BASE-TX, 100BASE-FX, 100BASE-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Throughput | 28 Gbit/s |
| Authentication | Port-based authentication |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| DHCP features | DHCP server |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 2:00 AM |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 6 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 2 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 200 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Manual | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
In Stock
Excl. VAT: £224.90
Incl. VAT: £269.88
Incl. VAT: £269.88
SKU: USW-Pro-XG-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 155 W |
| Ports type | Ethernet (100/1000/10000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Power connector | DC-in jack |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 200 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 149 Mpps |
| Throughput | 100 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | No |
| Power consumption (max) | 220 W |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 155 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| Width | 210.4 mm |
| Depth | 173.8 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| LED indicators | System |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £386.50
Incl. VAT: £463.80
Incl. VAT: £463.80
SKU: AT-GS910/8-50
In Stock
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £111.78
SKU: CBS110-8PP-D-UK
In Stock
Excl. VAT: £113.97
Incl. VAT: £136.76
Incl. VAT: £136.76
SKU: IE-3100-8T2C-E
In Stock
Excl. VAT: £1,305.89
Incl. VAT: £1,567.06
Incl. VAT: £1,567.06
SKU: IE-3300-8T2S-E
In Stock
Excl. VAT: £2,835.11
Incl. VAT: £3,402.13
Incl. VAT: £3,402.13
SKU: C1200-8T-D
In Stock
Excl. VAT: £143.41
Incl. VAT: £172.09
Incl. VAT: £172.09
SKU: MS120-8-HW
In Stock
Excl. VAT: £74.87
Incl. VAT: £89.84
Incl. VAT: £89.84
SKU: CBS110-8T-D-UK
In Stock
Excl. VAT: £42.44
Incl. VAT: £50.92
Incl. VAT: £50.92
SKU: DGS-1008D/B
In Stock
Get Instant Price
SKU: VSP2100-K
Key Features:
| Brand | DreyTek |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Form factor | 1U |
| Power consumption | 164.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor Router Switch |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| Rack mounting | Yes |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Jumbo frames | 9000 |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor Router Switch Management, IPv4 & IPv6 Dual-Stack, (CLI) via SSH/Telnet, OpenVPN Client, SNMP, SNTP, LLDP |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| LED indicators | PoE |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | PoE |
| Power consumption (max) | 164.3 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 140 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 319 mm |
| Depth | 208 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.61 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £155.88
Incl. VAT: £187.05
Incl. VAT: £187.05
SKU: JL681A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 150.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Maximum SPAN sessions | 800 |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 124 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.11 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £175.43
Incl. VAT: £210.52
Incl. VAT: £210.52