SKU: MW123B/A
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Pocessor | Apple M4 |
| Screen size | 13 Inch |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Midnight |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel density | 224 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1664 pixels |
| Display diagonal | 34.5 cm (13.6") |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| True Tone technology | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display technology marketing name | Liquid Retina |
| Number of external displays supported | 2 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card cores | 8 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 120 GB/s |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Number of microphones | 3 |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone modes | Voice Isolation, Wide Spectrum |
| Spatial audio | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| Docking connector | Yes |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| Micro HDMI ports quantity | 0 |
| Charging port type | MagSafe 3 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Repairability index | 6.8 |
| Operating system installed | macOS Sequoia |
| Apple Intelligence | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Navy |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Repairability index | 6.8 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Intel® Evo™ Platform Verified | No |
| Video encode engine | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| AC adapter power | 30 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 30 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 70 W |
| Fingerprint reader | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Maximum shipping altitude | 10500 m |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Width | 304.1 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 11.3 mm |
| Weight | 1.24 kg |
In Stock
Excl. VAT: £682.69
Incl. VAT: £819.23
Incl. VAT: £819.23