SKU: JYY3J
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core 5 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Model Name | Pro PC14250 |
| Screen size | 14" Inches |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | Intel Graphics |
| Colour name | Platinum Silver Color (Metallic Finish) |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Platinum |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| HD type | Full HD+ |
| Pixel density | 162 ppi |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating shock | 140 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 225.3 mm |
| Height (front) | 1.89 cm |
| Height (rear) | 2.04 cm |
| Weight | 1.36 kg |
In Stock
Excl. VAT: £816.19
Incl. VAT: £979.43
Incl. VAT: £979.43
SKU: 35RH5
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core 5 |
| Product type | Laptop |
| Brand | DELL |
| Model Name | Pro PC16250 |
| Screen size | 16" Inches |
| Graphics card | Intel Graphics |
| Colour name | Platinum Silver Color (Metallic Finish) |
| Form factor | Clamshell |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| HD type | Full HD+ |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| DC-in jack | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Brand specific technologies | Express Charge Boost capable, TNR |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 55 Wh |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery voltage | 11.7 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery weight | 210 g |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB charging voltage | 5,9,15,20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 27 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 90 W |
| DC-in jack | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating shock | 140 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Width | 358 mm |
| Depth | 251.8 mm |
| Height (front) | 1.89 cm |
| Height (rear) | 2.08 cm |
| Weight | 1.92 kg |
In Stock
Excl. VAT: £733.39
Incl. VAT: £880.07
Incl. VAT: £880.07