SKU: SMTL1500RMI3UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1350 W |
| Rated Power in VA | 1500 VA |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Response time | 6 ms |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 10 year(s) |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 7500 m |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 448 mm |
| Package height | 279 mm |
| Weight | 19.5 kg |
| Width | 438 mm |
| Package weight | 22.7 kg |
| Height | 131 mm |
| Depth | 302 mm |
In Stock
Excl. VAT: £1,581.00
Incl. VAT: £1,897.19
Incl. VAT: £1,897.19