Network Switch Modules
-8%
-8%
SKU: J9986A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Switch Modules |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 24 |
| Compatibility | HP 5400R |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 850 g |
| Dimensions (WxDxH) | 261.6 x 206.5 x 44.5 mm |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,396.06
Excl Sale. VAT: £1,279.50
Incl. VAT: £1,675.27
Incl Sale. VAT: £1,535.40
Excl Sale. VAT: £1,279.50
Incl. VAT: £1,675.27
Incl Sale. VAT: £1,535.40
-7%
-7%
SKU: J9990A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch Modules |
| Product colour | White |
| Form Factor | Plug-in module |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 20 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 930 g |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,359.42
Excl Sale. VAT: £1,258.50
Incl. VAT: £1,631.31
Incl Sale. VAT: £1,510.20
Excl Sale. VAT: £1,258.50
Incl. VAT: £1,631.31
Incl Sale. VAT: £1,510.20
SKU: C9200-NM-4X=
In Stock
Excl. VAT: £904.82
Incl. VAT: £1,085.78
Incl. VAT: £1,085.78
SKU: C9300-NM-8X=
In Stock
Excl. VAT: £1,314.71
Incl. VAT: £1,577.65
Incl. VAT: £1,577.65
SKU: JL325A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Switch Modules |
| Ports quantity | 2 |
| Compatibility | Aruba 2930M |
| Weight | 149.7 g |
| Dimensions (WxDxH) | 147 x 61 x 28 mm |
| Width | 147 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 28 mm |
In Stock
Excl. VAT: £445.05
Incl. VAT: £534.06
Incl. VAT: £534.06
SKU: CRS804-4DDQ-HRM
Key Features:
| Brand | Mikrotik |
| Product type | Network Switches |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP56 ports quantity | 4 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Operating system installed | RouterOS |
| Power consumption (max) | 123 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
In Stock
Excl. VAT: £835.00
Incl. VAT: £1,002.00
Incl. VAT: £1,002.00
SKU: S-4554LC80D
In Stock
Excl. VAT: £75.53
Incl. VAT: £90.64
Incl. VAT: £90.64
SKU: APM402XL-10000S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APM408P-10000S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: J9995A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Expansion module |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 8 |
| Product colour | Silver |
| Form Factor | Plug-in module |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 930 g |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price
SKU: JL083A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Switch Module |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| SFP/SFP+ slots quantity | 4 |
| Compatibility | Aruba 3810M |
| Weight | 170 g |
| Dimensions (WxDxH) | 74.2 x 130.8 x 27.7 mm |
| Width | 74.2 mm |
| Depth | 130.8 mm |
| Height | 27.7 mm |
Get Instant Price
SKU: WAI-OC3-4MM
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Module |
| Interfaces/Ports | 4 x OC-3c/STM-1 |
| Connectivity Media | Multi-mode Fiber |
| Application | Data Networking |
| Data Transfer Rate | 155 Mbps OC-3c/STM-1 |
Get Instant Price