SKU: 21NH0004UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Qualcomm Snapdragon |
| Screen size | 16 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Luna Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 84 Wh |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 356.4 mm |
| Depth | 248.4 mm |
| Height | 16.7 mm |
| Weight | 1.82 kg |
In Stock
Excl. VAT: £540.71
Incl. VAT: £648.85
Incl. VAT: £648.85