SKU: CM3001DM2A-R70052
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB SSD |
| Processor | MediaTek |
| Brand | Asus |
| Model Name | Chromebook CM30 |
| Screen size | 10.5" touchscreen 1920 1200 WUXGA 60 Hz |
| Colour name | Fog Silver |
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Home |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Product colour | Silver |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 38 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3:00 AM |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 259.5 mm |
| Depth | 178.6 mm |
| Height (front) | 1.47 cm |
| Height (rear) | 1.49 cm |
| Weight | 1.12 kg |
In Stock
Excl. VAT: £337.45
Incl. VAT: £404.94
Incl. VAT: £404.94