SKU: TP-SW8GAT/24-SFP
In Stock
Excl. VAT: £370.55
Incl. VAT: £444.66
Incl. VAT: £444.66
SKU: TP-DCDC-2456GD-BT
In Stock
Excl. VAT: £137.19
Incl. VAT: £164.63
Incl. VAT: £164.63
SKU: TP-ESP-1000-POE24
In Stock
Excl. VAT: £29.97
Incl. VAT: £35.96
Incl. VAT: £35.96
SKU: TP-SW3G
In Stock
Excl. VAT: £108.82
Incl. VAT: £130.59
Incl. VAT: £130.59
SKU: TPSM-30-80-SP
In Stock
Excl. VAT: £47.53
Incl. VAT: £57.04
Incl. VAT: £57.04
SKU: TPS-12-35W
In Stock
Excl. VAT: £90.57
Incl. VAT: £108.69
Incl. VAT: £108.69
SKU: TP-DC-1256G-VHP
In Stock
Excl. VAT: £177.43
Incl. VAT: £212.91
Incl. VAT: £212.91
SKU: TP-SW4GBT-2SFP
Key Features:
| Brand | Tycon |
| Product Type | Managed Gigabit BT PoE Switch |
| Ports | 4 Ports 802.3af/at/bt, PoE++ (90W) |
| 2 SFP/LC 2.5Gigabit Fiber Ports | |
| 1 Console Port | |
| Ethernet transmission speed | 10/100/1000Mbps Auto-negotiation |
| Fiber transceiver compatibility | 155M/1.25G/2.5G Multi Mode or Single Mode |
| Connections | Shielded RJ45, Shielded SFP/LC, Grounded to Case |
| Power input | Vin 48VDC to 57VDC on dual input wire terminal (max wire size 12AWG) |
| Power consumption | < 5 watts typical |
| Surge protection | 6KV normal mode, 2KV differential mode |
| ESD protection | 15KV air, 8KV touch |
| Management methods | Web, CLI, Telnet, SSH, SNMP |
| VLANs | Supports up to 4K VLANs simultaneously, port-based VLAN, 802.1Q tag-based VLAN |
| Port management | Enable/disable port, speed duplex, MTU setting, flow control, mirroring, in/out direction, speed limit, isolation settings, unknown unitcast/multicast/broadcast storm supression |
| STP | Standard spanning tree (STP) 802.1d, Rapid spanning tree (RSTP) 802.1w, Multiple spanning tree (MSTP) 802.1s |
| Ring network protocol | ERPS (Ethernet Ring Protection Switching) |
| Link Aggregation | Static/manual aggregation, LACP dynamic convergence |
| IGMP v1/v2/v3 snooping | IGMP limits bandwidth intensive multicast traffic to only the required requester; supports 256 multicast groups |
| MAC management | Add/delete, MAC address learning limit, dynamic ageing time setting |
| Layer 3 switching functions | Virtual VLAN interface, ARP, static router |
| ACL (Access Control List) | Based on source MAC, destination MAC, protocol type, source IP, destination IP, L4 port number; supports time-range time management |
| QOS (Quality Of Service) | 802.1p(COS) Classification, DSCP Classification, Source IP/Destination IP/Port Number Classification |
| Supports SP/WRR/DRR Scheduling Strategy and Traffic Speed Limit (CAR) | |
| Anti-Attack support | DOS defence, CPU protection, limit message send rate, ARP Biding (IP, MAC, PORT) |
| Other Functions | LLDP, add/delete users, log user login/operation/status/events, port security (dying gasp/SNMP trap), device reset, configuration save/restore, NTP time setting, upgrade management |
| Jumbo frame support | 9.6k |
| Switching capacity | 18 Gbps |
| Packet forwarding rate | 13.39Mpps |
| Forwarding mode | Store and forward |
| Package cache | 4M |
| RAM/Flash | 128MB/16MB |
| Address Table | 8k MAC, self-learning |
| Network protocols and standards summary | IEEE 802.3i 10BASET, 802.3u 100BASET, 802.3z 1000BASET, 802.3x Flow Control, 802.3ab Gigabit Media Independent Interface (GMII), 802.1q VLANs, 802.1p (QOS), 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP), 802.3af/at/bt (PoE), 802.3az Energy-Saving, IEEE G.8032 Ethernet ring protection (<50ms), (STP) 802.1d, (RSTP) 802.1w, (MSTP) 802.1s |
| Other industry standards | EMI: FCC Part 15, CISPR (EN55032) class A, EMS: EN61000-4-2 (ESD), EN61000-4-4 (EFT), EN-61000-4-5 (Surge), Shock: IEC 60068-2-27, Free Fall: IEC 60068-2-32, Vibration: IEC 60068-2-6 |
| Environmental protection | IP40 |
| Operating temperature | -40°C to +85°C |
| Operating humidity | 5%-95% (non condensing) |
| Storage temperature | -40°C to +85°C |
| MTBF | 100,000 hours |
| Certifications | CE, FCC< RoHS |
| Dimensions (L x W x H) | 155 x 117 x 38 mm |
| Weight | 600g |
In Stock
Excl. VAT: £274.00
Incl. VAT: £328.80
Incl. VAT: £328.80
SKU: PSDIN-48-120W
In Stock
Excl. VAT: £73.13
Incl. VAT: £87.75
Incl. VAT: £87.75
SKU: TP-SW5G-D-BT
In Stock
Excl. VAT: £257.90
Incl. VAT: £309.48
Incl. VAT: £309.48
SKU: TP-SW5G-24
In Stock
Excl. VAT: £197.54
Incl. VAT: £237.05
Incl. VAT: £237.05
SKU: TP-SW5G-VERSA
In Stock
Excl. VAT: £217.67
Incl. VAT: £261.20
Incl. VAT: £261.20