SKU: 86A95EA#ABU
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Screen size | 16 Inches |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Brand | HP |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A500 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Odolná proti polití |
| Input device model | HP Premium Quiet Keyboard |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Width | 358.7 mm |
| Depth | 251.3 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Weight | 1.72 kg |
Get Instant Price