SKU: BR1500GI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 865 W |
| Rated Power in VA | 1500 VA |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Hold time (min) | 10 ms |
| Hold time (max) | 12 ms |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 187 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 12.4 min |
| Typical backup time at full load | 3.7 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Replacement battery cartridge | APCRBC124 |
| Display type | LCD |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 9000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 488 mm |
| Package height | 387 mm |
| Weight | 12.7 kg |
| Width | 112 mm |
| Package weight | 14.3 kg |
| Height | 301 mm |
| Depth | 380 mm |
In Stock
Excl. VAT: £360.44
Incl. VAT: £432.52
Incl. VAT: £432.52