APC Power Distribution Unit (PDU) (AP7850B)
SKU:
AP7850B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Power Distribution Unit (PDU) (AP7850B)
APC AP7850B Power Distribution Unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, GOST, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Features | |
| Cable length | 3.05 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, GOST, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.05 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 2300 W |
| Nominal input voltage | 200-250 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 10 A |
| Maximum total current draw per phase | 10 A |
| Maximum input current per phase | 10 A |
| Load capacity | 2300 VA |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, GOST, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 23 – 113 °F |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 44 x 1245 mm |
| Weight | 3.07 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1245 mm |
| Package width | 387 mm |
| Package depth | 323 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 3.98 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 387 x 323 x 2134 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 387 mm |
| Package depth | 323 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 3.98 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 387 x 323 x 2134 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Power Distribution Unit (PDU) (AP7850B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Power Distribution Unit (PDU) (AP7850B)” Cancel reply
Description
APC Power Distribution Unit (PDU) (AP7850B)
APC AP7850B Power Distribution Unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, GOST, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Features | |
| Cable length | 3.05 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, GOST, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.05 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 2300 W |
| Nominal input voltage | 200-250 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 10 A |
| Maximum total current draw per phase | 10 A |
| Maximum input current per phase | 10 A |
| Load capacity | 2300 VA |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, GOST, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 23 – 113 °F |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 44 x 1245 mm |
| Weight | 3.07 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1245 mm |
| Package width | 387 mm |
| Package depth | 323 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 3.98 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 387 x 323 x 2134 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 387 mm |
| Package depth | 323 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 3.98 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 387 x 323 x 2134 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AP7541
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1116M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6009A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1016B
In Stock
Excl. VAT: £79.50
Incl. VAT: £95.40
Incl. VAT: £95.40
SKU: AP9565
In Stock
Excl. VAT: £198.55
Incl. VAT: £238.26
Incl. VAT: £238.26
SKU: AP7552
In Stock
Excl. VAT: £315.25
Incl. VAT: £378.31
Incl. VAT: £378.31
SKU: AP7821B
In Stock
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Incl. VAT: £604.17
SKU: AP8853
In Stock
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Incl. VAT: £801.74
SKU: AP7822B
In Stock
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Incl. VAT: £970.99
SKU: APDU9959EU3
In Stock
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Incl. VAT: £1,163.64
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.