APC Basic Rack PDU 16A (AP9559)
SKU:
AP9559
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Basic Rack PDU 16A (AP9559)
APC Basic Rack AP9559 PDU 16A
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| I/O ports | Output Connections – (10)IEC 320 C13; (2)IEC 320 C19 Input Connection Type – IEC-320 C20 |
| Features | |
| Cable length | 2.5 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 447 x 57.2 x 44.5 mm |
| Weight | 980 g |
| Width | 447 mm |
| Depth | 57.2 mm |
| Height | 44.5 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Basic Rack PDU 16A (AP9559)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Basic Rack PDU 16A (AP9559)” Cancel reply
Description
APC Basic Rack PDU 16A (AP9559)
APC Basic Rack AP9559 PDU 16A
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| I/O ports | Output Connections – (10)IEC 320 C13; (2)IEC 320 C19 Input Connection Type – IEC-320 C20 |
| Features | |
| Cable length | 2.5 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 447 x 57.2 x 44.5 mm |
| Weight | 980 g |
| Width | 447 mm |
| Depth | 57.2 mm |
| Height | 44.5 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6009A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1116S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1232B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP6020A
In Stock
Excl. VAT: £78.65
Incl. VAT: £94.38
Incl. VAT: £94.38
SKU: EPDU1016B
In Stock
Excl. VAT: £79.50
Incl. VAT: £95.40
Incl. VAT: £95.40
SKU: AP7821B
In Stock
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Incl. VAT: £604.17
SKU: AP8858EU3
In Stock
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Incl. VAT: £751.41
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP7822B
In Stock
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Incl. VAT: £970.99
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.