APC Basic Rack PDU 16A (AP7552)
SKU:
AP7552
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £315.25
Incl. VAT: £378.31
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Basic Rack PDU 16A (AP7552)
APC Basic Rack AP7552 PDU 16A
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | CCC,CE,GOST,IRAM,VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| I/O ports | (4) IEC 320 C19 (20) IEC 320 C13 |
| Features | |
| Cable length | 3.05 m |
| Certification | CCC,CE,GOST,IRAM,VDE |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.05 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Certificates | |
| Certification | CCC,CE,GOST,IRAM,VDE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 55.9 x 43.9 x 1619.3 mm |
| Weight | 4.86 kg |
| Width | 55.9 mm |
| Depth | 43.9 mm |
| Height | 1619.3 mm |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 5.77 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2134 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 5.77 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2134 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Basic Rack PDU 16A (AP7552)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £315.25
Incl. VAT: £378.31
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Basic Rack PDU 16A (AP7552)” Cancel reply
Description
APC Basic Rack PDU 16A (AP7552)
APC Basic Rack AP7552 PDU 16A
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | CCC,CE,GOST,IRAM,VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| I/O ports | (4) IEC 320 C19 (20) IEC 320 C13 |
| Features | |
| Cable length | 3.05 m |
| Certification | CCC,CE,GOST,IRAM,VDE |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.05 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Certificates | |
| Certification | CCC,CE,GOST,IRAM,VDE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 55.9 x 43.9 x 1619.3 mm |
| Weight | 4.86 kg |
| Width | 55.9 mm |
| Depth | 43.9 mm |
| Height | 1619.3 mm |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 5.77 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2134 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 5.77 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2134 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1116S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1116M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP9565
In Stock
Excl. VAT: £198.55
Incl. VAT: £238.26
Incl. VAT: £238.26
SKU: AP8858EU3
In Stock
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Incl. VAT: £751.41
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: APDU9953
In Stock
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Incl. VAT: £1,236.00
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.