APC Switched Rack PDU (APDU9959EU3)
SKU:
APDU9959EU3
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Switched Rack PDU (APDU9959EU3)
APC APDU9959EU3 Switched Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC part 15 class A, ICES-003, RCM, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC part 15 class A, ICES-003, RCM, VDE |
| Daisy chain | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 230, 220 – 240 V |
| Nominal output voltage | 239 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.61 kg |
| Width | 55 mm |
| Depth | 46 mm |
| Height | 1794 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 2002 mm |
| Package weight | 8.59 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 2002 mm |
| Package weight | 8.59 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15240 m |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Switched Rack PDU (APDU9959EU3)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Switched Rack PDU (APDU9959EU3)” Cancel reply
Description
APC Switched Rack PDU (APDU9959EU3)
APC APDU9959EU3 Switched Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC part 15 class A, ICES-003, RCM, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC part 15 class A, ICES-003, RCM, VDE |
| Daisy chain | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 230, 220 – 240 V |
| Nominal output voltage | 239 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.61 kg |
| Width | 55 mm |
| Depth | 46 mm |
| Height | 1794 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 2002 mm |
| Package weight | 8.59 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 2002 mm |
| Package weight | 8.59 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15240 m |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7541
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: APDU9953
In Stock
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Incl. VAT: £1,236.00
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.