APC Basic Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP9565)
SKU:
AP9565
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £198.55
Incl. VAT: £238.26
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC Basic Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP9565)
SKU:
AP9565
Description
APC Basic Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP9565)
APC AP9565 Basic Rack PDU power distribution unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | cUL Listed,CE,CSA,GOST,Queensland Australia,UL 60950,UL Listed,VDE |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Output connections | (12) IEC 320 C13 |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| Features | |
| Cable length | 2.5 m |
| Certification | cUL Listed,CE,CSA,GOST,Queensland Australia,UL 60950,UL Listed,VDE |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Certificates | |
| Certification | cUL Listed,CE,CSA,GOST,Queensland Australia,UL 60950,UL Listed,VDE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 447 x 57.2 x 44.5 mm |
| Weight | 2.05 kg |
| Width | 447 mm |
| Depth | 57.2 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Package width | 464 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.64 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 464 x 229 x 70 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 464 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.64 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 464 x 229 x 70 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 55.19 |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 55.19 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Basic Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP9565)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £198.55
Incl. VAT: £238.26
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Basic Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP9565)” Cancel reply
Description
APC Basic Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP9565)
APC AP9565 Basic Rack PDU power distribution unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | cUL Listed,CE,CSA,GOST,Queensland Australia,UL 60950,UL Listed,VDE |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Output connections | (12) IEC 320 C13 |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| Features | |
| Cable length | 2.5 m |
| Certification | cUL Listed,CE,CSA,GOST,Queensland Australia,UL 60950,UL Listed,VDE |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Certificates | |
| Certification | cUL Listed,CE,CSA,GOST,Queensland Australia,UL 60950,UL Listed,VDE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 447 x 57.2 x 44.5 mm |
| Weight | 2.05 kg |
| Width | 447 mm |
| Depth | 57.2 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Package width | 464 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.64 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 464 x 229 x 70 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 464 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.64 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 464 x 229 x 70 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 55.19 |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 55.19 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1116M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP6020A
In Stock
Excl. VAT: £78.65
Incl. VAT: £94.38
Incl. VAT: £94.38
SKU: EPDU1016B
In Stock
Excl. VAT: £79.50
Incl. VAT: £95.40
Incl. VAT: £95.40
SKU: AP7821B
In Stock
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Incl. VAT: £604.17
SKU: AP7850B
In Stock
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Incl. VAT: £638.05
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.