APC Easy PDU 8-Way 1U (EPDU1016B)
SKU:
EPDU1016B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £79.50
Incl. VAT: £95.40
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Easy PDU 8-Way 1U (EPDU1016B)
APC EPDU1016B Easy PDU 8-Way 1U
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, TUV |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Cable length | 2.5 m |
| Certification | CE, TUV |
| Daisy chain | No |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200/208/230 V |
| Nominal output voltage | 208/230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, TUV |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 580 g |
| Width | 482 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 1.18 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 1.18 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Easy PDU 8-Way 1U (EPDU1016B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £79.50
Incl. VAT: £95.40
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Easy PDU 8-Way 1U (EPDU1016B)” Cancel reply
Description
APC Easy PDU 8-Way 1U (EPDU1016B)
APC EPDU1016B Easy PDU 8-Way 1U
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, TUV |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Cable length | 2.5 m |
| Certification | CE, TUV |
| Daisy chain | No |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200/208/230 V |
| Nominal output voltage | 208/230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, TUV |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 580 g |
| Width | 482 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 1.18 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 1.18 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7552
In Stock
Excl. VAT: £315.25
Incl. VAT: £378.31
Incl. VAT: £378.31
SKU: AP8858EU3
In Stock
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Incl. VAT: £751.41
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP8853
In Stock
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Incl. VAT: £801.74
SKU: SMX120RMBP2U
In Stock
Excl. VAT: £892.68
Incl. VAT: £1,071.21
Incl. VAT: £1,071.21
SKU: APDU9953
In Stock
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Incl. VAT: £1,236.00
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.