APC Switched Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP8653)
SKU:
AP8653
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
5 In Stock
5 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC Switched Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP8653)
SKU:
AP8653
Description
APC Switched Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP8653)
APC Switched Rack PDU power distribution unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered, Metered-by-outlet, Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7680 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56.00 x 51.00 x 1829.00 mm |
| Weight | 8.23 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 118 mm |
| Package height | 2038 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162.00 x 118.00 x 2038.00 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 118 mm |
| Package height | 2038 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162.00 x 118.00 x 2038.00 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8595.81 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8595.81 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Switched Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP8653)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
5 In Stock
5 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Switched Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP8653)” Cancel reply
Description
APC Switched Rack PDU power distribution unit (PDU) (AP8653)
APC Switched Rack PDU power distribution unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered, Metered-by-outlet, Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7680 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56.00 x 51.00 x 1829.00 mm |
| Weight | 8.23 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 118 mm |
| Package height | 2038 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162.00 x 118.00 x 2038.00 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 118 mm |
| Package height | 2038 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162.00 x 118.00 x 2038.00 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8595.81 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8595.81 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AP6009A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7541
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP7821B
In Stock
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Incl. VAT: £604.17
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: AP7822B
In Stock
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Incl. VAT: £970.99
SKU: SMX120RMBP2U
In Stock
Excl. VAT: £892.68
Incl. VAT: £1,071.21
Incl. VAT: £1,071.21
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8659
In Stock
Excl. VAT: £1,235.67
Incl. VAT: £1,482.81
Incl. VAT: £1,482.81
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.