APC Metered Rack PDU (AP7821B)
SKU:
AP7821B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Metered Rack PDU (AP7821B)
APC Metered Rack AP7821B PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, ICES-003, UL 60950, UL Listed, VCCI, VDE |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Certification | cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, ICES-003, UL 60950, UL Listed, VCCI, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum current | 20 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, ICES-003, UL 60950, UL Listed, VCCI, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 102 x 44 mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Width | 444 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 337 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 2.92 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 337 x 64 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | Cord Retention Bracket(s), Installation Guide, Rack Mounting Brackets, User Manual |
| Packaging data | |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 337 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 2.92 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 337 x 64 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Metered Rack PDU (AP7821B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Metered Rack PDU (AP7821B)” Cancel reply
Description
APC Metered Rack PDU (AP7821B)
APC Metered Rack AP7821B PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, ICES-003, UL 60950, UL Listed, VCCI, VDE |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Certification | cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, ICES-003, UL 60950, UL Listed, VCCI, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum current | 20 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, ICES-003, UL 60950, UL Listed, VCCI, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 102 x 44 mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Width | 444 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 337 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 2.92 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 337 x 64 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | Cord Retention Bracket(s), Installation Guide, Rack Mounting Brackets, User Manual |
| Packaging data | |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 337 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 2.92 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 337 x 64 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1116M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP8853
In Stock
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Incl. VAT: £801.74
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: AP7822B
In Stock
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Incl. VAT: £970.99
SKU: SMX120RMBP2U
In Stock
Excl. VAT: £892.68
Incl. VAT: £1,071.21
Incl. VAT: £1,071.21
SKU: APDU9959EU3
In Stock
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Incl. VAT: £1,163.64
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.