APC Power Distribution Unit (AP8853)
SKU:
AP8853
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Power Distribution Unit (AP8853)
APC AP8853 Power Distribution Unit
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS, REACH IEC 60950,VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 42 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 36x IEC 320 C13 6x IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 32A 2P+E |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | RoHS, REACH IEC 60950,VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7680 W |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH IEC 60950,VDE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.93 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1791 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 28921.23 |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 28921.23 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Power Distribution Unit (AP8853)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Power Distribution Unit (AP8853)” Cancel reply
Description
APC Power Distribution Unit (AP8853)
APC AP8853 Power Distribution Unit
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS, REACH IEC 60950,VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 42 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 36x IEC 320 C13 6x IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 32A 2P+E |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | RoHS, REACH IEC 60950,VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7680 W |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH IEC 60950,VDE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.93 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1791 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 28921.23 |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 28921.23 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1232B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP6020A
In Stock
Excl. VAT: £78.65
Incl. VAT: £94.38
Incl. VAT: £94.38
SKU: AP9565
In Stock
Excl. VAT: £198.55
Incl. VAT: £238.26
Incl. VAT: £238.26
SKU: AP7850B
In Stock
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Incl. VAT: £638.05
SKU: AP8858
In Stock
Excl. VAT: £608.73
Incl. VAT: £730.47
Incl. VAT: £730.47
SKU: SMX120RMBP2U
In Stock
Excl. VAT: £892.68
Incl. VAT: £1,071.21
Incl. VAT: £1,071.21
SKU: APDU9959EU3
In Stock
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Incl. VAT: £1,163.64
SKU: APDU9953
In Stock
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Incl. VAT: £1,236.00
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.