APC Metered Rack AP7822B PDU (AP7822B)
SKU:
AP7822B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Metered Rack AP7822B PDU (AP7822B)
APC Metered Rack AP7822B PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | C-tick, CE, FCC 15 A, GOST, ICES-003, IRAM, MIC, VDE, VCCI |
| Rack capacity | 2U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 12 x C13 4 x C19 |
| Input connection type | IEC 309 32A 2P+E |
| Features | |
| Cable length | 3.66 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | C-tick, CE, FCC 15 A, GOST, ICES-003, IRAM, MIC, VDE, VCCI |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.66 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 7680 W |
| Nominal input voltage | 208-230 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | C-tick, CE, FCC 15 A, GOST, ICES-003, IRAM, MIC, VDE, VCCI |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 112 x 88 mm |
| Weight | 3.36 kg |
| Width | 444 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 88 mm |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 5.41 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 5.41 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8952.07 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8952.07 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Metered Rack AP7822B PDU (AP7822B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Metered Rack AP7822B PDU (AP7822B)” Cancel reply
Description
APC Metered Rack AP7822B PDU (AP7822B)
APC Metered Rack AP7822B PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | C-tick, CE, FCC 15 A, GOST, ICES-003, IRAM, MIC, VDE, VCCI |
| Rack capacity | 2U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 12 x C13 4 x C19 |
| Input connection type | IEC 309 32A 2P+E |
| Features | |
| Cable length | 3.66 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | C-tick, CE, FCC 15 A, GOST, ICES-003, IRAM, MIC, VDE, VCCI |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.66 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 7680 W |
| Nominal input voltage | 208-230 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | C-tick, CE, FCC 15 A, GOST, ICES-003, IRAM, MIC, VDE, VCCI |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 112 x 88 mm |
| Weight | 3.36 kg |
| Width | 444 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 88 mm |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 5.41 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 5.41 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8952.07 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8952.07 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1232B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP8853
In Stock
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Incl. VAT: £801.74
SKU: APDU9959EU3
In Stock
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Incl. VAT: £1,163.64
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8659
In Stock
Excl. VAT: £1,235.67
Incl. VAT: £1,482.81
Incl. VAT: £1,482.81
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.