APC Rack PDU (AP7553)
SKU:
AP7553
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £315.97
Incl. VAT: £379.17
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
3 In Stock
3 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Rack PDU (AP7553)
APC AP7553 Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Output connections | (20) IEC 320 C13 (4) IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 32A |
| I/O ports | (20) IEC 320 C13 (4) IEC 320 C19 IEC 309 32A |
| Features | |
| Cable length | 3050 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3050 m |
| Power | |
| Maximum power | 7680 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 44 x 1619 mm |
| Weight | 5.57 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1619 mm |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 6.48 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2134 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 6.48 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2134 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Rack PDU (AP7553)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £315.97
Incl. VAT: £379.17
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
3 In Stock
3 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Rack PDU (AP7553)” Cancel reply
Description
APC Rack PDU (AP7553)
APC AP7553 Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Output connections | (20) IEC 320 C13 (4) IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 32A |
| I/O ports | (20) IEC 320 C13 (4) IEC 320 C19 IEC 309 32A |
| Features | |
| Cable length | 3050 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3050 m |
| Power | |
| Maximum power | 7680 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 44 x 1619 mm |
| Weight | 5.57 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1619 mm |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 6.48 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2134 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package weight | 6.48 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2134 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP9565
In Stock
Excl. VAT: £198.55
Incl. VAT: £238.26
Incl. VAT: £238.26
SKU: AP7552
In Stock
Excl. VAT: £315.25
Incl. VAT: £378.31
Incl. VAT: £378.31
SKU: AP7850B
In Stock
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Incl. VAT: £638.05
SKU: AP8858
In Stock
Excl. VAT: £608.73
Incl. VAT: £730.47
Incl. VAT: £730.47
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: AP7822B
In Stock
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Incl. VAT: £970.99
SKU: APDU9953
In Stock
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Incl. VAT: £1,236.00
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.