APC Rack PDU 9000 Switched (APDU9953)
SKU:
APDU9953
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Rack PDU 9000 Switched (APDU9953)
APC Rack PDU 9000 Switched APDU9953
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, RCM, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, RCM, VDE |
| Power | |
| Maximum power | 7360 W |
| Nominal input voltage | 200, 208, 230, 220-240 V |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 7400 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.34 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 46 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 2040 mm |
| Package weight | 9.95 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 2040 mm |
| Package weight | 9.95 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15240 m |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Rack PDU 9000 Switched (APDU9953)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Rack PDU 9000 Switched (APDU9953)” Cancel reply
Description
APC Rack PDU 9000 Switched (APDU9953)
APC Rack PDU 9000 Switched APDU9953
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, RCM, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, RCM, VDE |
| Power | |
| Maximum power | 7360 W |
| Nominal input voltage | 200, 208, 230, 220-240 V |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 7400 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.34 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 46 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 2040 mm |
| Package weight | 9.95 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 2040 mm |
| Package weight | 9.95 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15240 m |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7541
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1116S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP6020A
In Stock
Excl. VAT: £78.65
Incl. VAT: £94.38
Incl. VAT: £94.38
SKU: EPDU1016B
In Stock
Excl. VAT: £79.50
Incl. VAT: £95.40
Incl. VAT: £95.40
SKU: AP7850B
In Stock
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Incl. VAT: £638.05
SKU: AP8858
In Stock
Excl. VAT: £608.73
Incl. VAT: £730.47
Incl. VAT: £730.47
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.