APC Switched Rack PDU power distribution unit (AP7922B)
SKU:
AP7922B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC Switched Rack PDU power distribution unit (AP7922B)
SKU:
AP7922B
Description
APC Switched Rack PDU power distribution unit (AP7922B)
APC Switched Rack PDU AP7922B – power distribution unit
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered, Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, VDE, REACH |
| Rack capacity | 2U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Features | |
| Cable length | 3.05 m |
| Certification | CE, EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, VDE, REACH |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.05 m |
| Power | |
| Maximum power | 7360 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7360 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, VDE, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 114 x 89 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 114 mm |
| Height | 89 mm |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 6.55 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | Documentation CD, Installation Guide, Rack Mounting Brackets |
| Packaging data | |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 6.55 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Switched Rack PDU power distribution unit (AP7922B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Switched Rack PDU power distribution unit (AP7922B)” Cancel reply
Description
APC Switched Rack PDU power distribution unit (AP7922B)
APC Switched Rack PDU AP7922B – power distribution unit
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered, Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, VDE, REACH |
| Rack capacity | 2U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Features | |
| Cable length | 3.05 m |
| Certification | CE, EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, VDE, REACH |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.05 m |
| Power | |
| Maximum power | 7360 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7360 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, VDE, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 114 x 89 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 114 mm |
| Height | 89 mm |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 6.55 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | Documentation CD, Installation Guide, Rack Mounting Brackets |
| Packaging data | |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 6.55 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7541
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP7552
In Stock
Excl. VAT: £315.25
Incl. VAT: £378.31
Incl. VAT: £378.31
SKU: AP7850B
In Stock
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Incl. VAT: £638.05
SKU: AP8858EU3
In Stock
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Incl. VAT: £751.41
SKU: APDU9959EU3
In Stock
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Incl. VAT: £1,163.64
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.