APC Basic Rack PDU (AP7557)
SKU:
AP7557
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £631.77
Incl. VAT: £758.12
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Basic Rack PDU (AP7557)
APC Basic Rack AP7557 PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | C-tick,CCC,CE,GOST,MIC,Queensland Australia,VD |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 42 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Output connections | (36) IEC 320 C13 (6) IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 16A 3P+N+PE |
| Features | |
| Cable length | 0.91 m |
| Certification | C-tick,CCC,CE,GOST,MIC,Queensland Australia,VD |
| Ergonomics | |
| Cable length | 0.91 m |
| Power | |
| Maximum power | 11000 W |
| Nominal input voltage | 400 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 11040 VA |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Certificates | |
| Certification | C-tick,CCC,CE,GOST,MIC,Queensland Australia,VD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 44 x 1619 mm |
| Weight | 5.45 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1619 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Basic Rack PDU (AP7557)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £631.77
Incl. VAT: £758.12
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Basic Rack PDU (AP7557)” Cancel reply
Description
APC Basic Rack PDU (AP7557)
APC Basic Rack AP7557 PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | C-tick,CCC,CE,GOST,MIC,Queensland Australia,VD |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 42 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Output connections | (36) IEC 320 C13 (6) IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 16A 3P+N+PE |
| Features | |
| Cable length | 0.91 m |
| Certification | C-tick,CCC,CE,GOST,MIC,Queensland Australia,VD |
| Ergonomics | |
| Cable length | 0.91 m |
| Power | |
| Maximum power | 11000 W |
| Nominal input voltage | 400 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 11040 VA |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Certificates | |
| Certification | C-tick,CCC,CE,GOST,MIC,Queensland Australia,VD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 44 x 1619 mm |
| Weight | 5.45 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1619 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1116S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1232B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6020A
In Stock
Excl. VAT: £78.65
Incl. VAT: £94.38
Incl. VAT: £94.38
SKU: AP8853
In Stock
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Incl. VAT: £801.74
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: AP8659
In Stock
Excl. VAT: £1,235.67
Incl. VAT: £1,482.81
Incl. VAT: £1,482.81
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.