APC Switched Rack PDU (AP8886)
SKU:
AP8886
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Switched Rack PDU (AP8886)
APC AP8886 Switched Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 A,EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, VCCI A, VDE REACH: No SVHCs |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 42 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 30 x IEC 320 C13 12 x IEC 320 C19 |
| Features | |
| Cable length | 1.83 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | EN 55022 A,EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, VCCI A, VDE REACH: No SVHCs |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.83 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 22000 W |
| Nominal input voltage | 400 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 22080 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | EN 55022 A,EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, VCCI A, VDE REACH: No SVHCs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.72 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 2050 mm |
| Package weight | 11.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 2050 mm |
| Package weight | 11.6 kg |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 57837.86 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 57837.86 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Switched Rack PDU (AP8886)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Switched Rack PDU (AP8886)” Cancel reply
Description
APC Switched Rack PDU (AP8886)
APC AP8886 Switched Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 A,EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, VCCI A, VDE REACH: No SVHCs |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 42 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 30 x IEC 320 C13 12 x IEC 320 C19 |
| Features | |
| Cable length | 1.83 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | EN 55022 A,EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, VCCI A, VDE REACH: No SVHCs |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.83 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 22000 W |
| Nominal input voltage | 400 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 22080 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | EN 55022 A,EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, VCCI A, VDE REACH: No SVHCs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.72 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 2050 mm |
| Package weight | 11.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 2050 mm |
| Package weight | 11.6 kg |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 57837.86 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 57837.86 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6009A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7541
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP6020A
In Stock
Excl. VAT: £78.65
Incl. VAT: £94.38
Incl. VAT: £94.38
SKU: EPDU1016B
In Stock
Excl. VAT: £79.50
Incl. VAT: £95.40
Incl. VAT: £95.40
SKU: AP8858
In Stock
Excl. VAT: £608.73
Incl. VAT: £730.47
Incl. VAT: £730.47
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
SKU: AP8659
In Stock
Excl. VAT: £1,235.67
Incl. VAT: £1,482.81
Incl. VAT: £1,482.81
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.