APC Switched Rack PDU (AP7921B)
SKU:
AP7921B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
7 In Stock
7 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Switched Rack PDU (AP7921B)
APC AP7921B Switched Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Switched |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | cUL Listed, CE, CSA, EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, UL 60950, UL Listed, VDE, VCCI, REACH |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| Features | |
| Cable length | 2.5 m |
| Certification | cUL Listed, CE, CSA, EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, UL 60950, UL Listed, VDE, VCCI, REACH |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 208-230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | cUL Listed, CE, CSA, EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, UL 60950, UL Listed, VDE, VCCI, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 1 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 108 x 44 mm |
| Weight | 2.27 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.45 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 343 x 70 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | Installation Guide, Rack Mounting Brackets, User Manual |
| Packaging data | |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.45 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 343 x 70 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 915.89 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 915.89 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Switched Rack PDU (AP7921B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
7 In Stock
7 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Switched Rack PDU (AP7921B)” Cancel reply
Description
APC Switched Rack PDU (AP7921B)
APC AP7921B Switched Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Switched |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | cUL Listed, CE, CSA, EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, UL 60950, UL Listed, VDE, VCCI, REACH |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| Features | |
| Cable length | 2.5 m |
| Certification | cUL Listed, CE, CSA, EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, UL 60950, UL Listed, VDE, VCCI, REACH |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 208-230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | cUL Listed, CE, CSA, EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, GOST, IRAM, MIC, UL 60950, UL Listed, VDE, VCCI, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 1 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 108 x 44 mm |
| Weight | 2.27 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.45 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 343 x 70 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | Installation Guide, Rack Mounting Brackets, User Manual |
| Packaging data | |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.45 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 343 x 70 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 915.89 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 915.89 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1116M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1232B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7552
In Stock
Excl. VAT: £315.25
Incl. VAT: £378.31
Incl. VAT: £378.31
SKU: AP7821B
In Stock
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Incl. VAT: £604.17
SKU: AP8853
In Stock
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Incl. VAT: £801.74
SKU: APDU9959EU3
In Stock
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Incl. VAT: £1,163.64
SKU: APDU9953
In Stock
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Incl. VAT: £1,236.00
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.