APC Easy PDU, Metered, Zero U PDU (EPDU1132M)
SKU:
EPDU1132M
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC Easy PDU, Metered, Zero U PDU (EPDU1132M)
SKU:
EPDU1132M
Description
APC Easy PDU, Metered, Zero U PDU (EPDU1132M)
APC EPDU1132M Easy PDU, Metered, Zero U PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, TUV |
| Rack capacity | 0U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, TUV |
| Management features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Power | |
| Maximum power | 7360 W |
| Nominal input voltage | 200/208/230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7360 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.72 kg |
| Width | 62 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1175 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 1320 mm |
| Package weight | 4.48 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 1320 mm |
| Package weight | 4.48 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 28890.42 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Easy PDU, Metered, Zero U PDU (EPDU1132M)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Easy PDU, Metered, Zero U PDU (EPDU1132M)” Cancel reply
Description
APC Easy PDU, Metered, Zero U PDU (EPDU1132M)
APC EPDU1132M Easy PDU, Metered, Zero U PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, TUV |
| Rack capacity | 0U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, TUV |
| Management features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Power | |
| Maximum power | 7360 W |
| Nominal input voltage | 200/208/230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 7360 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.72 kg |
| Width | 62 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 1175 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 1320 mm |
| Package weight | 4.48 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 1320 mm |
| Package weight | 4.48 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 28890.42 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7541
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7821B
In Stock
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Incl. VAT: £604.17
SKU: AP8858EU3
In Stock
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Incl. VAT: £751.41
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: AP7822B
In Stock
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Incl. VAT: £970.99
SKU: APDU9959EU3
In Stock
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Incl. VAT: £1,163.64
SKU: AP7922B
In Stock
Excl. VAT: £1,048.57
Incl. VAT: £1,258.29
Incl. VAT: £1,258.29
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.