APC Metered Rack PDU (AP8858EU3)
SKU:
AP8858EU3
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC Metered Rack PDU (AP8858EU3)
APC AP8858EU3 | APC Metered Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,IEC 60950,METI Denan,UL 60950-1,VDE RoHS, REACH |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 18x IEC 320 C13 2x IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 16A 2P+E |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,IEC 60950,METI Denan,UL 60950-1,VDE RoHS, REACH |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,IEC 60950,METI Denan,UL 60950-1,VDE RoHS, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 44 x 902 mm |
| Weight | 2.93 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 902 mm |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package height | 1124 mm |
| Package weight | 4.92 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 107 x 1124 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package height | 1124 mm |
| Package weight | 4.92 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 107 x 1124 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13349.44 |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13349.44 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Metered Rack PDU (AP8858EU3)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Metered Rack PDU (AP8858EU3)” Cancel reply
Description
APC Metered Rack PDU (AP8858EU3)
APC AP8858EU3 | APC Metered Rack PDU
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Mounting | Vertical |
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,IEC 60950,METI Denan,UL 60950-1,VDE RoHS, REACH |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 18x IEC 320 C13 2x IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 16A 2P+E |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,IEC 60950,METI Denan,UL 60950-1,VDE RoHS, REACH |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,IEC 60950,METI Denan,UL 60950-1,VDE RoHS, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 44 x 902 mm |
| Weight | 2.93 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 902 mm |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package height | 1124 mm |
| Package weight | 4.92 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 107 x 1124 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package height | 1124 mm |
| Package weight | 4.92 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 107 x 1124 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13349.44 |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13349.44 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1116M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6020A
In Stock
Excl. VAT: £78.65
Incl. VAT: £94.38
Incl. VAT: £94.38
SKU: AP7552
In Stock
Excl. VAT: £315.25
Incl. VAT: £378.31
Incl. VAT: £378.31
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP8853
In Stock
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Incl. VAT: £801.74
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: AP8659
In Stock
Excl. VAT: £1,235.67
Incl. VAT: £1,482.81
Incl. VAT: £1,482.81
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.