APC power distribution unit (PDU) (AP8459EU3)
SKU:
AP8459EU3
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC power distribution unit (PDU) (AP8459EU3)
SKU:
AP8459EU3
Description
APC power distribution unit (PDU) (AP8459EU3)
APC AP8459EU3 power distribution unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Metered-by-outlet |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed, VCCI Class A, VDE REACH |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 21 x C13 & 3 x C19 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed, VCCI Class A, VDE REACH |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed, VCCI Class A, VDE REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 6.76 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2037 mm |
| Package weight | 9.03 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 163 x 117 x 2037 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2037 mm |
| Package weight | 9.03 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 163 x 117 x 2037 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4525.81 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4525.81 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC power distribution unit (PDU) (AP8459EU3)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC power distribution unit (PDU) (AP8459EU3)” Cancel reply
Description
APC power distribution unit (PDU) (AP8459EU3)
APC AP8459EU3 power distribution unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Metered-by-outlet |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed, VCCI Class A, VDE REACH |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Output connections | 21 x C13 & 3 x C19 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed, VCCI Class A, VDE REACH |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed, VCCI Class A, VDE REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 6.76 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2037 mm |
| Package weight | 9.03 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 163 x 117 x 2037 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2037 mm |
| Package weight | 9.03 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 163 x 117 x 2037 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4525.81 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4525.81 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1116M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6009A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6015A
In Stock
Excl. VAT: £64.49
Incl. VAT: £77.39
Incl. VAT: £77.39
SKU: AP9565
In Stock
Excl. VAT: £198.55
Incl. VAT: £238.26
Incl. VAT: £238.26
SKU: AP7850B
In Stock
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Incl. VAT: £638.05
SKU: AP8858EU3
In Stock
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Incl. VAT: £751.41
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: AP7822B
In Stock
Excl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £970.99
Incl. VAT: £970.99
SKU: APDU9953
In Stock
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Incl. VAT: £1,236.00
SKU: AP8659
In Stock
Excl. VAT: £1,235.67
Incl. VAT: £1,482.81
Incl. VAT: £1,482.81
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.