APC power distribution unit (PDU) (AP8659)
SKU:
AP8659
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,235.67
Incl. VAT: £1,482.81
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC power distribution unit (PDU) (AP8659)
APC AP8659 power distribution unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Metered-by-outlet, Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, PSE, UL, VCCI A, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Features | |
| Certification | EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, PSE, UL, VCCI A, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 200-230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, PSE, UL, VCCI A, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 6.09 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2038 mm |
| Package weight | 8.36 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 117 x 2038 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2038 mm |
| Package weight | 8.36 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 117 x 2038 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 537.26 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 537.26 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC power distribution unit (PDU) (AP8659)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,235.67
Incl. VAT: £1,482.81
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC power distribution unit (PDU) (AP8659)” Cancel reply
Description
APC power distribution unit (PDU) (AP8659)
APC AP8659 power distribution unit (PDU)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Metered-by-outlet, Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, PSE, UL, VCCI A, VDE |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Features | |
| Certification | EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, PSE, UL, VCCI A, VDE |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Power | |
| Maximum power | 3680 W |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 200-230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC 15 A, ICES-003, PSE, UL, VCCI A, VDE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 6.09 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2038 mm |
| Package weight | 8.36 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 117 x 2038 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 2038 mm |
| Package weight | 8.36 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 117 x 2038 mm |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 537.26 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 537.26 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1010B-SCH
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1232B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7821B
In Stock
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Incl. VAT: £604.17
SKU: AP7850B
In Stock
Excl. VAT: £531.71
Incl. VAT: £638.05
Incl. VAT: £638.05
SKU: AP8858
In Stock
Excl. VAT: £608.73
Incl. VAT: £730.47
Incl. VAT: £730.47
SKU: AP7920B
In Stock
Excl. VAT: £641.22
Incl. VAT: £769.46
Incl. VAT: £769.46
SKU: AP8853
In Stock
Excl. VAT: £668.12
Incl. VAT: £801.74
Incl. VAT: £801.74
SKU: APDU9959EU3
In Stock
Excl. VAT: £969.70
Incl. VAT: £1,163.64
Incl. VAT: £1,163.64
SKU: AP8886
In Stock
Excl. VAT: £1,630.60
Incl. VAT: £1,956.72
Incl. VAT: £1,956.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.